
Information
En kul intensivkurs med gott om spelglädje, där vi fördjupar oss i basens fantastiska värld!
Rejält med riff och låtar kommer vi hinna med - en del klassiker men även lite mer udda alster.
Du får med dig materialet vi går igenom på papper.
Kursen är en intensivkurs under en förmiddag.
Du bör ha spelat motsvarande tre-fyra terminer och kunna hitta toner hyfsat på greppbrädan.
Du behöver vara bekväm med dur- och mollskalan och ha koll på grundton, ters och kvint, notvärden, ackordanalys och tabulatur.
Berätta gärna vid din anmälan hur mycket du har spelat tidigare och om du spelar något annat instrument.
Läs mer om våra kursledare här
Du tar med ditt eget instrument. Har du en gammal elbas och är osäker på kvaliteten är det klokt att gå till en butik för att be om råd, och kanske byta strängar. Din kursledare sammanställer material anpassat efter gruppen. Beroende på gruppsammansättningen tas sedan beslut om ni också ska köpa en kursbok.
När kursen är slut kommer du att erbjudas en fortsättningskurs med liknande upplägg.
Rabatt hos Bokus och Akademibokhandeln. Under den termin som du är deltagare hos Kulturama/Medborgarskolan får du 6 % rabatt på Bokus och 10 % rabatt på Akademibokhandeln. Läs mer om hur du gör här.
Behöver du hyra ett instrument inför din kurs rekommenderar vi: https://playgear.se