Information
Att spela teater - kan det vara något för dig? Nu har du möjlighet att prova!
Att lära sig grunderna i teater, att leka och ha roligt. Att locka fram sin fantasi och kreativitet på ett sceniskt sätt. Att öva sina möjligheter att uttrycka sig med teaterns hjälp i olika situationer och i olika roller.
Det här är ett intensivt och roligt prova på tillfälle i teater. På nybörjarkurserna arbetar vi med skådespelarövningar, samarbetes- och koncentrationsträning. Här lägger vi stor vikt vid improvisationsövningar för att utveckla fantasi och spontanitet.
Inga förkunskaper krävs. Alla är välkomna!
Cacki (Catarina) Westerlund är skådespelare, regissör och teaterlärare. Hon har bla en fil.mag. i Teatervetenskap och är dessutom utbildad i Ebba Nilsdotters röstteknik. Läs mer om Cacki och våra andra ledare här.
Alla våra kursledare genomgår Kulturamas och Medborgarskolans pedagogiska grundkurs och erbjuds ett internt utbildningsprogram med möjlighet till fortsatt personlig och pedagogisk/metodisk utveckling.
På Kulturama finns teaterkurser upp till fördjupningsnivå. Där erbjuder vi exempelvis Method Acting och Filmskådespelarteknik. Vi har även kurser i sång och tal som kan passa dig som också vill utvecklas åt musikalhållet. Är du intresserad av att studera teater på en högre nivå har Kulturama en teaterutbildning på heltid för vuxna.
Detta är ett prova-på-tillfälle den 29/1.