Film

Från Kulturama till filmbranschen

Svante Håkansson har lagt grunden för en framtid inom film. Efter att ha lämnat hemstaden Sala för att följa sin passion för film, började han på Kulturamas filmutbildning i Stockholm. Beslutet blev startskottet på en spännande resa. Idag är han vinnare av Stockholm Talents 2025, arbetar med egna filmprojekt, är blivande student på SKH och har siktet inställt mot att en dag få göra en långfilm.

– Jag har alltid varit intresserad av film. Direkt efter gymnasiet började jag leta efter filmutbildningar och valde till slut Kulturama. Det som avgjorde mitt val var mötet med lärarna, de kändes mer personliga och jag fick en bra kontakt med dem direkt, berättar Svante.

Trots begränsade förkunskaper fick han snabbt en stabil grund inom manus, regi och produktion. Utbildningen har ett stort fokus på praktiskt lärande, vilket ger de studerande möjligheten att testa sig fram, göra fel, lära om och utvecklas.

– Vi fick göra många olika typer av produktioner under utbildningen. Det är genom det praktiska arbetet man lär sig hur det fungerar på riktigt. Utbildningen gav mig även värdefulla kontakter och vänner med samma intresse för film, säger han.

"Den morgonen", från pitch till pris

Under andra året på Kulturamas utbildning i filmproduktion förfinas de studerandes färdigheter ytterligare. Förutom att skapa kortfilmer och en slutfilm ingår det även att pitcha en filmidé. Svantes pitch till kortfilmen ”Den morgonen” handlar om efterspelet till ett dödsfall bland elever på en skola.

Pitchen i skolan var fröet som utvecklades till den pitch som Svante senare använde sig av när han deltog i Stockholm Talents talangpitch 2025, där han valdes ut som en av åtta finalister bland över 90 projekt. Svante fick presentera sitt projekt inför en branschjury och vann första pris, ett utvecklingsstöd på 25 000 kr.

Under året har Svante arbetat med filmprojektet och valet av inspelningsplats för filmen ”Den morgonen” föll på Heby skola, en plats några mil öster om Sala där Svante växte upp. Nu är filmningen av projektet avslutad, och klippningen är i full gång.

Ett breddat konstnärligt perspektiv

Efter filmutbildningen på Kulturama fortsatte Svante att fördjupa sina kunskaper genom att läsa Teatervetenskap på Stockholms universitet. Samtidigt assisterade han vid olika filmproduktioner, något som gav praktisk erfarenhet och inblick i branschens verklighet. Till hösten väntar nästa steg då han börjar på Filmmanusutbildningen vid Stockholms konstnärliga högskola.

Råd till framtida filmstudenter

– Utbildningen på Kulturama ger en väldigt bra grund, men det är upp till dig själv att utveckla dina kunskaper. Man blir aldrig helt fullärd. Det är ett ständigt lärande. Arbeta utanför lektionstid, våga misslyckas och testa nya idéer. Det är så man lär sig hantverket på riktigt, det går inte att läsa sig till.

Och framtiden?

– Jag kommer fortsätta göra filmer med målet att en dag få göra långfilm. Jag vill berätta mina historier, på mitt sätt som berör publiken.

Liknande artiklar