Fotograf: Mikael Hultgren
Det var fantastiskt att FNs generalsekreterare Ban Ki-moon valt att besökte Kulturama, säger Helena Tydén, skolchef Kulturamaskolorna.
I en stor bilcortege med polis och säkerhetspersonal anlände FNs delegation till Kulturama vid klockan tio i morse. Helena Tydén, skolchef Kulturamaskolorna och Fredrik Lindblad, VD Medborgarskolan Stockholm, tog emot Ban Ki-moon med öppna armar på gatan utanför Kulturama.
FNs delegation visades runt på skolan och Ban Ki-moon mötte överförtjusta barn som ville vinka och se generalsekreteraren. Sällskapet gick in och besökte pågående lektioner. De mötte en sjungande kör där Ban Ki-moon och flera delegater spontant började klappa händerna i takt, sedan tittade de in på en jazzdanslektion på högtryck och till sist stannade de till i Kulturamas café där elever från Singer/Songutbildningen spelade.
Därefter mötte Ban Ki-moon några elever från Kulturama Gymnasium som deltar i ett filmprojekt arrangerat av REClimate som dels fick ställa frågor till honom och dels fick berätta om sin film som ska produceras för tävlingen. En aning nervösa inför det stora pressuppbådet, men mycket charmigt och kompetent, berättade Matilda EdenstålAlmeida, Pernilla Ankh och Greta Rechlin för Ban Ki-moon om sina tankar och frågeställningar inför sin kommande filmproduktion.
Fotograf: Mikael Hultgren
I sitt svar till eleverna uttryckte berättade Ban Ki-moon om de åtgärder och förhoppningar han har för klimat toppmötet i Köpenhamn och underströk verkligen sin uppskattning över det varma välkomnandet på Kulturama och berättade att han kände kreativiteten och den härliga andan i Kulturamahuset.
När delegationen vandrade ut ur rummet möttes Ban Ki-moon som en popstjärna av barn och ungdom som ville ha hans autograf och skaka hans hand. Detta är ögonblick som dessa barn tar med sig i sina hjärtan.
-” Jag kommer inta att duscha på evigheter”
En flicka från år 5 på Kulturama som fått Ban Ki-moons autograf på armen.
Detta var troligen FNs generalsekreterare Ban Ki-moons och hans delegations höjdpunkt när de summerar besöket i Stockholm
-”Det är en stor ära att Ban Ki-moon valt att komma till Kulturama när han gör ett besök i Stockholm.” -”Det var fantastiskt hur Ban Ki-moon mötte barnen.”
Helena Tydén, skolchef Kulturamaskolorna
-”Det är viktigt att använda sin konstnärliga talang i goda syften som tex i detta fall då filmskapande används föra att förhindra klimatförändringarna”
FNs generalsekreterare Ban Ki-moon
Länkar för att se mer om besöket
TV4 Nyhetskanalen - Elever inspirerade Ban Ki-Moon
SVT Rapport
Söder-tv
makthavare.se
Sveriges Radio P1 Studio ett
DN - Unga klimatfilmare får besök av FN-chefen
DN - Ban Ki-moon möttes som en rockstjärna
Svd - Tidspressad FN-chef på klimatvisit
Presskonferens - Ban Ki moon nämner REClimate för samlad press och Fredrik Reinfeldt